ΠΡΩΤΟΠΟΡΟI

Σ.Ε. Ο.Α.Σ.Θ. 2005

Φιλικός αγώνας

Ισόπαλοι 1 - 1 με τον Παύλο Μελά

Στο φιλικό αγώνα που διεξήχθη την Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2009 και ώρα 17:30' στο γήπεδο του Πάυλου Μελά, οι Πρωτοπόροι, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση, ανεδείχθησαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.
Η ομάδα του Ο.Α.Σ.Θ. προηγήθηκε στο σκορ στο 30' του πρώτου ημιχρόνου με γκολ που πέτυχε ο Μήντσιος με απ ευθείας σούτ μετά από έξοχο χτύπημα φάουλ-σέντρα του Αρχοντόγλου.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην επανάληψη και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πρωτοπόροι έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ με τους Μήντσιο και Τσιλιγγιρίδη όταν και οι δύο, σε κενή εστία, σούταραν άουτ.
Τον αγώνα σημάδεψε ο σοβαρός τραυματισμός του αργχηγού της ομάδας Άγγου όταν στην προσπάθεια του να ανακόψει τον επιθετικό των γηπεδούχων (φωτο) του γύρισε το γόνατο και απεχώρησε από το 5' λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.
Τον αγώνα διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ. Απόστολος Πέτκος.