ΠΡΩΤΟΠΟΡΟI

Σ.Ε. Ο.Α.Σ.Θ. 2005

Με νίκη επί του ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ Αγίας Παρασκευής

Εντυπωσίασαν στον πρώτο φιλικό αγώνα

Ικανοποίησαν οι ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ, στο πρώτο επίσημο φιλικό παιχνίδι, που διεξήχθη το Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2010 και ώρα 18:00' εκτός έδρας με τον ΑΤΡΟΜΗΤΟ Αγίας Παρασκευής, αφού μπόρεσαν να ανατρέψουν το 1-0 και να πετύχουν εντυπωσιακή νίκη με τελικό σκορ 3-2.
Μετά την ψυχρολουσία που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 6' λεπτό, με το γκολ που πέτυχε ο ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, η ψυχική δύναμη, το πάθος και η αποφασιστικότητα των φιλοξενούμενων απέδωσαν στο 16' λεπτό με την ισοφάριση σε 1-1, από σουτ κεραυνό του ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗ έξω από την μεγάλη περιοχή.
Οι Πρωτοπόροι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρίσκοντας τα πατήματά τους μπόρεσαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τον αντίπαλο, ενώ στο 32' το ένα-δυο ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΙΔΗ – ΜΗΝΤΣΙΟΥ έχρησε το δεύτερο σκόρερ γυρίζοντας το αποτέλεσμα σε 1-2.

Αντιμέτωποι με δύο ομάδες

Η επανάληψη, βρήκε τους Πρωτοπόρους χωρίς τον αρχηγό τους ΑΓΓΟ, που είχε ενόχληση στην γάμπα μετά από ένα δυνατό τάκλιν, αλλά με έναν super star ΜΑΪΔΗ και αντιμέτωπους με μια νέα ομάδα, καθώς ο προπονητής του Ατρόμητου άλλαξε όλη την ενδεκάδα με νεαρούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι θέλοντας να δείξουν ό,τι αξίζουν μια θέση στην πρώτη ομάδα, ήταν πολύ μαχητικοί και υπερβολικά σκληροί, με αποτέλεσμα να γίνουν περισσότερα φάουλ και να μείνουν οι φιλοξενούμενοι με δέκα (10) παίκτες όταν αποχώρησε τραυματισμένος ο πολύ καλός ΜΠΑΡΑΚΗΣ μετά από δυνατό μαρκάρισμα.
Ακόμη και με ένα παίκτη λιγότερο, οι Πρωτοπόροι δεν λύγισαν και στο 59' ο ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΙΔΗΣ εκμεταλλεύτηκε έξυπνη assist του ΠΟΥΡΖΙΤΙΔΗ και "κρέμασε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το 1-3.
Όσο κυλούσε ο χρόνος, η αντίσταση που πρόβαλαν οι φιλοξενούμενοι εξασθενούσε λόγω κούρασης, καθώς ο προπονητής Κώστας Φιλιππίδης αξιοποίησε και τις τρεις αλλαγές που είχε και στο 74' λεπτό ο ΦΕΣΑΤΙΔΗΣ με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-3.

Στάθηκε στο ύψος του

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο ήρωας της αναμέτρησης γκολκίπερ ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, όχι μόνο κράτησε ανέπαφη την εστία του από σίγουρο τέρμα σε μια φάση διαρκείας, αλλά στο 84' λεπτό απέκρουσε πέναλτι, διατηρώντας τη νίκη της ομάδα του.

Φιλόξενος ο οικοδεσπότης

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Πρόεδρος του Ατρόμητου κ. Ιωάννης Καϊόπουλος επεφύλαξε έκπληξη στους Πρωτοπόρους με το μπάρμπεκιου που ετοίμασε στο χώρο του κυλικείου του γηπέδου.